Bloguji a podcastuji z velké části proto, abych se vzdělával.

Před časem jsem se dozvěděl, že chiropraktik ze Seattlu, Johanna Hoellerová, byla uvedena v pořadu místního televizního magazínu. Byla na tento segment tak hrdá, že jej nechala zveřejnit na své webové stránce, aby jej všichni viděli. Bohužel už tam není, takže vám musím říct, co ukázal.

Své techniky předváděla na kameru. Položila jedno zápěstí na druhé, držela je asi palec od krku pacienta a začala vydávat praskavý zvuk ve vlastních zápěstích, aniž by se pacienta jakkoli dotkla. Pacient tvrdil, že něco cítil a pocítil úlevu od bolesti.

Nejvtipnější na tom bylo, když jí zpravodajský štáb ukázal své video s jejím vystoupením a poukázal na to, že se pacienta nedotkla. Zdálo se, že je překvapená a odpověděla: «Moje celá věc je, že se dotýkám.»

Hoeller praktikuje formu chiropraxe zvanou NUCCA (National Upper Cervical Chiropractic Association). Je to varianta nápadu díra v jednom, který poprvé navrhl B. J. Palmer, syn vynálezce chiropraxe, D. D. Palmer. Pokud si prý upravíte horní krční obratel, vyřeší se tím případné problémy v celé páteři. Opravte jeden a opravte je všechny. Pro žádné z tvrzení NUCCA neexistuje žádný věrohodný důkaz.

Takže tady je žena, která „předstírá“, že dělá něco, co nefunguje, i když to ve skutečnosti „děláte“. Malá znalost psychologie snadno vysvětluje, proč má tolik spokojených pacientů. Je dokonce snadné pochopit, jak ji její zkušenosti mohly skutečně přesvědčit, že dělá něco efektivního. Mám problém si představit, jak ji poprvé napadlo vyzkoušet léčbu bez dotyku!

Myslel jsem, že je to něco, o čem by měla vědět chiropraktická komise pro zajišťování kvality ve státě Washington, tak jsem jim to oznámil. Poukázal jsem na to, že státní zákon uvádí konkrétní techniky schválené pro použití chiropraktikem: NUCCA je schválena, ale bezdotykové metody nikoli. Pokud tvrdí, že léčí pomocí NUCCA, účtuje pacientům léčbu, kterou neposkytla. Pokud tvrdí, že léčí vlastní novou metodou, používá neschválenou metodu, kterou státní právo nedovoluje. Ještě důležitější je, že si myslí, že se dotýká, i když ne, což naznačuje, že buď (1) lže, nebo (2) má iluze a měla by podstoupit psychiatrické vyšetření.

QAC vyhodnotil moji stížnost tak, že uspořádal telefonní konferenční hovor a rozhodl se neprošetřovat. Video interpretovali jako ukázku toho, co udělá, když se pacientky skutečně dotkne.

Podal jsem druhou stížnost a požádal je, aby případ znovu otevřeli, a oni to udělali. Požádal jsem je, aby se na video podívali znovu, protože jasně ukazovalo, že předváděla svou skutečnou techniku, a že si řekla, že si myslela, že se dotýká, i když zjevně ne. Stále odmítali jednat, protože žádnému pacientovi neublížila a zřejmě si mysleli, že to, co dělá, je v pořádku.

Napsal jsem několik naštvaných dopisů státním úředníkům. Zeptal jsem se, jestli může předstírat, že dělá chiropraxi bez dotyku, mohu předstírat, že vyjmu apendix bez dotyku? Pokud ano, mohla by mě v budoucnu čekat lukrativní kariéra. Nikdo neodpověděl.

Kontaktoval jsem profesora chiropraxe, který tvrdí, že stojí v čele reformního hnutí v rámci chiropraxe. Byl zděšen a upozornil na případ národní chiropraktickou organizaci QA v naději, že by mohla vyvinout tlak na washingtonský QAC. Se nic nestalo.

V září 2007 Washington QAC konečně zasáhl proti Hoellerovi za neprofesionální chování. Obvinění zahrnují nevedení adekvátních léčebných a diagnostických záznamů pacientů, neprovedení opětovného vyšetření pacienta po léčbě a nedoložení plánu péče o pacienta. Neřekli nic o jejích bezdotykových technikách.

Jinými slovy, bylo jim jedno, zda podváděla pacienty imaginárním hokus pokusem, pokud je sledovala a vedla záznamy o svých podvodech.

Zajímalo by mě… kdybych měl pacienta s bolestí břicha a předstíral jsem, že něco uvnitř mám mávnutím rukou, sledoval jsem ho, abych zdokumentoval, že jeho bolest ustoupila, a vedl si pečlivé záznamy, mohl bych se toho zbavit? Doufám, že ne, ale teď mě to začíná zajímat. Zdá se, že stát Washington schvaluje medicínu voodoo.

variconis vedlejší účinky

Autor

Harriet Hallová

Harriet Hall, MD také známá jako SkepDoc, je rodinná lékařka v důchodu, která píše o pseudovědě a pochybných lékařských praktikách. Získala bakalářský a doktorský titul na Washingtonské univerzitě, absolvovala stáž u letectva (druhá žena, která tak učinila) a byla první absolventkou rodinného cvičného pobytu letectva na letecké základně Eglin. Během dlouhé kariéry lékařky letectva zastávala různé pozice od leteckého chirurga po DBMS (ředitelka základních lékařských služeb) a dělala vše od porodu dětí až po převzetí řízení B-52. Odešla v hodnosti plukovníka. V roce 2008 vydala své paměti, Ženy nemají létat.

V komentářích k předchozímu příspěvku na blogu učinil chiropraktik následující prohlášení:

1. Chiropraxe je věda.2. Chiropraxe je založena na neurologii, anatomii a fyziologii.3. Chiropraktici jsou lékaři nervového systému.4. Chiropraxe zlepšuje zdraví a kvalitu života.

Nabídl jsem mu, že napíšu příspěvek na blog o „vědě“ chiropraxe, a požádal jsem ho, jak v sekci komentářů, tak prostřednictvím osobního e-mailu, aby mě nejprve poučil tím, že mi poskytne jakékoli důkazy, které najde na podporu těchto tvrzení. Nikdy jsem od něj neslyšela, takže mi nezbylo, než si udělat vlastní výzkum, jak nejlépe umím. Zde je to, co jsem našel.

Je chiropraxe věda? Ne.

V roce 1895 magnetický léčitel jménem D. D. Palmer upravil záda hluchého muže a údajně mu vrátil sluch. Zobecnil z tohoto jednoho případu a usoudil, že „subluxovaný obratel… je příčinou 95 procent všech nemocí. …Zbývajících pět procent je způsobeno posunutými klouby jinými, než jsou klouby páteře.

Rozhodl se, že když kost nebyla na svém místě, tlačila na nerv a narušovala tok Innate (vždy velkými písmeny), což je jeho slovo pro mýtickou vitalistickou sílu, která dovoluje tělu, aby se samo uzdravilo. V jednu chvíli mluvil o založení chiropraxe jako náboženství.

Jakmile se rozhodl, čemu chce věřit, nikdy své přesvědčení nepodrobil žádné zkoušce. Jednoduše přistoupil k tomu, aby co nejrychleji ošetřil co nejvíce pacientů. Jeho syn B.J. byl marketingový génius, který založil první chiropraktickou školu a prodal chiropraktickou praxi americké veřejnosti. Je ironií, že chiropraxe již netvrdí, že je schopna léčit hluchotu, stav, který ji začal.

To popisuje kult, ne vědu. Vědy nevynalezne jednotlivec za den. Vědy jsou založeny na výzkumu, testování a ověřování, nikoli na kontemplaci, víře a praxi. Věda postupuje, protože nové poznatky staví na starých a vyvrácené myšlenky jsou zahazovány. Chiropraxe neustále přidává nové techniky (nyní více než 200), ale nikdy žádnou nezavrhuje. Pokud jsem byl schopen určit, chiropraxe nikdy nezavrhla nic kromě „sledování nervů“, palpace nervů neznámých anatomii. Chiropraxe se snaží „dělat“ vědu, ale i její nejlepší časopisy publikují články nevalné kvality a za více než 100 let udělaly jen nepatrný pokrok v pochopení toho, co se vlastně stane, když se „odrazí“, které techniky jsou lepší než jiné, nebo jak předvídat, kdo bude mít pravděpodobně prospěch.

Je chiropraxe založena na neurologii, anatomii a fyziologii? Ne.

Vycházelo to z nepochopení právě těch disciplín. Palmer nerozuměl teorii choroboplodných zárodků a neměl výhodu rentgenového záření. Myslel si, že kosti ve skutečnosti nejsou na svém místě, a myslel si, že je vrací zpět: rentgeny nakonec ukázaly, že to není pravda. Myslel si, že míšní nervy řídí každou funkci těla: nevěděl o hormonech a předpokládal souvislosti, které anatomie nikdy neprokázala. Myslel si, že nervové impulsy protékají hadicí jako voda, a myslel si, že skřípnutí nervu naruší nervové vedení po proudu spíše než jen v místě sevření. Popletl si skoro všechny základy.

Chiropraxe byl nakonec nucen přiznat, že teorie BOOP (kosti mimo místo) byla špatná. V roce 1996 Asociace chiropraktických škol redefinovala subluxaci jako „…komplex funkčních a/nebo strukturálních a/nebo patologických kloubních změn, které ohrožují neurální integritu a mohou ovlivnit orgánový systém a celkové zdraví“.

Toto není definice, které by se vědec mohl chytit za účelem výzkumu. Je to užitečná fikce, která umožňuje chiropraktikům léčit cokoli, co se rozhodnou léčit tím, že říkají, že existuje subluxace.

Jsou chiropraktici lékaři nervového systému? Ne.

Neurolog je lékař nervové soustavy. Chiropraktici nemohou dělat většinu věcí, které dělají neurologové, jako je předepisování anticholinesteráz na myasthenia gravis, léčba záchvatových poruch nebo hospitalizace pacientů. Chiropraktici opravdu nemají nic společného s nervovým systémem: pracují na muskuloskeletálním systému pomocí technik manuálního nastavení. Pokud jsou „přímí“, manipulace je vše, co dělají. Pokud jsou to „mixéry“, používají řadu dalších procedur, jako je teplo a masáž.

Zlepšuje chiropraxe zdraví a kvalitu života? Ne.

Neexistují žádné zveřejněné důkazy na podporu této myšlenky. Ve skutečnosti jsem našel jednu studii, která naznačuje, že chiropraktici nežijí tak dlouho jako ostatní lidé. Navzdory nadšeným tvrzením neexistuje žádný důkaz o tom, že by preventivní nebo údržbové úpravy někomu dělaly dobře.——————

Chiropraxe není věda, ale to neznamená, že nic, co dělají, není založeno na vědě. Existují důkazy, že terapie manipulace s páteří je účinná u některých druhů bolestí dolní části zad. Není o nic účinnější než jiné způsoby léčby bolesti dolní části zad, ale je životaschopnou možností pro pacienty, kteří ji preferují. Není určen výhradně chiropraktikům, ale používají ho také fyzioterapeuti, fyziatri a lékaři osteopatie. V podstatě ten „nárok na slávu“, který mají chiropraktici, není ve skutečnosti nic jedinečně chiropraktického, ale je to manuální terapie sdílená s jinými obory.

Existuje několik chiropraktiků jako Samuel Homola, autor Inside Chiropractic, kteří omezují svou praxi na krátkodobou léčbu muskuloskeletálních problémů, kteří odmítají mýtus o subluxaci a kteří se snaží poskytovat racionální péči založenou na důkazech. Vážím si jich, zvláště těch, kteří byli napadeni svými kolegy za to, že se vyslovili ve prospěch vědy a rozumu.

Bohužel většina chiropraktiků stále věří mýtu o subluxaci. Mnozí z nich touží být rodinnými lékaři, odrazují od očkování a myslí si, že mohou pomoci pacientům se somatoviscerálními problémy – od ušních infekcí po žaludeční vředy. Někteří z nich chtějí upravit páteř vašeho miminka na porodním sále a přihlásit vás do celoživotní péče. Velké procento z nich praktikuje aplikovanou kineziologii, falešnou techniku ​​testování svalů spoléhající na ideomotorickou iluzi. Pokud se objeví nové šarlatánství, můžete si být jisti, že chiropraktici budou mezi prvními, kdo naskočí do rozjetého vlaku. A jednou za čas pacient zemře na mozkovou mrtvici poté, co mu chiropraktik provede rychlý točivý tlak na krk a roztrhne mu vertebrální tepnu.

Kliknutím na tento odkaz zobrazíte vynikající článek od chiropraktika, který popisuje, co pro vás může udělat racionální chiropraktik, a nabízí tipy, jak chiropraktika vybrat. Na webu Chirobase je také spousta informací.

Autor

Harriet Hallová

Harriet Hall, MD také známá jako SkepDoc, je rodinná lékařka v důchodu, která píše o pseudovědě a pochybných lékařských praktikách. Získala bakalářský a doktorský titul na Washingtonské univerzitě, absolvovala stáž u letectva (druhá žena, která tak učinila) a byla první absolventkou rodinného cvičného pobytu letectva na letecké základně Eglin. Během dlouhé kariéry lékařky letectva zastávala různé pozice od leteckého chirurga po DBMS (ředitelka základních lékařských služeb) a dělala vše od porodu dětí až po převzetí řízení B-52. Odešla v hodnosti plukovníka. V roce 2008 vydala své paměti, Ženy nemají létat.

Určit příčinnou souvislost není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Mantra v SBM zní „asociace není kauzalita“ a velká část víry v účinnost různých šarlatánských chlopní nastává proto, že ke zlepšení dochází po použití nostrum, tedy ke zlepšení dochází díky použití nostrum. To je důvod, proč jsou vakcíny jako příčina autismu pro některé tak přesvědčivé. Vakcíny se podávají ve stejnou dobu, kdy se autismus začíná projevovat. Chtělo by to více intelektuální síly, než kterou mám, abych nedošel k mylnému závěru, že vakcíny způsobily autismus. Usuzovat na kauzalitu z následných událostí je to, jak funguje lidská mysl, a realita, jak ji známe a ignorujeme, se neustále spikne, aby nás oklamala, abychom vytvořili falešné kauzální souvislosti. V Infection Diseases vidím chybu téměř denně. Pacient měl horečku, pacient dostal antibiotika, horečka odezněla. Proto antibiotika léčila infekci. No, možná, možná ne. Jedna z mých manter je ‚antibiotika nejsou antipyretika‘ a musíte být velmi opatrní, než dojde k závěru, že horečka zmizela kvůli penacefalonu.

Bloguji a podcastuji z velké části proto, abych se vzdělával. Je úžasné, kolik se toho naučím v procesu přípravy na jeden ze vstupů do mého multimediálního lékařského impéria. Oblasti znalostí, o kterých jsem neměl tušení, že existují, mohou být odhaleny pro průzkum. Nemám formální školení v epidemiologii, ačkoli součástí mé práce je nemocniční epidemiologie. Jako většina medicíny jsem to, co vím, získal díky školení na pracovišti a spoustě čtení. Představte si tedy mé překvapení a potěšení, když jsem objevil Hill’s Criteria of Causation, díky jeho aplikaci na chiropraktickou subluxaci.

V roce 1965 publikoval Austin Bradford Hill knihu „Prostředí a nemoc: asociace nebo příčina? Dr. Hill, závodní lékař, se snažil odpovědět na otázky (další diskuze k článku zde):

Jak vůbec zjistíme tyto vztahy mezi nemocí, úrazem a pracovními podmínkami? Jak určíme, jaká jsou fyzikální, chemická a psychologická rizika povolání, a zejména ta, která jsou vzácná a těžko rozpoznatelná?…Jinými slovy vidíme, že událost B je spojena s environmentálním rysem A, tj. konkrétní příklad, nějaká forma respiračního onemocnění je spojena s prachem v prostředí. Za jakých okolností můžeme přejít od této pozorované asociace k verdiktu příčinné souvislosti? Na jakém základě by se k tomu mělo přistupovat?

Poté přistoupí k seznamu kritérií (označuje je jako hlediska), která pomáhají při určování příčinné souvislosti. Mám rád frameworky pro přemýšlení o procesech. Poskytují výchozí bod pro zvažování problémů. Stát se lékařem je zčásti internalizací rámců.