Czym jest przeszczep pomostowania tętnicy wieńcowej?

Przeszczep pomostowania tętnicy wieńcowej (CABG) obejmuje przywrócenie przepływu krwi do serca. Procedura jest opcją dla osoby, jeśli jej tętnice zostaną zablokowane. Przechodzenie CABG może zmniejszyć ryzyko zawału serca.

W zależności od zakresu blokady lekarze mogą rozważyć alternatywne metody leczenia, aby pomóc otworzyć zablokowaną tętnicę. Te zabiegi obejmują leki lub inne procedury medyczne.

Poniższy artykuł zawiera więcej informacji na temat procedury CABG, w tym ryzyka, odzyskiwania i alternatyw dla obejścia.

Co to jest CABG ?

CABG przekierowuje przepływ krwi wokół zablokowanej tętnicy do serca. Zazwyczaj tętnice są zablokowane z powodu chorób serca lub miażdżycy. Kiedy tętnica zostaje zablokowana, zmniejsza przepływ krwi do serca, co prowadzi do zawału serca lub osłabienia mięśnia sercowego.

Operacja polega na pobraniu statku z ramienia, nogi lub wewnątrz klatki piersiowej i klatki piersiowej i klatki piersiowej przymocowanie go powyżej lub poniżej zablokowanej tętnicy. Procedura tworzy nową trasę i przekierowuje krążenie krwi do serca.

Więcej niż jeden naczynie może wymagać przeszczepu, w zależności od liczby zablokowanych tętnic lub części zablokowanych tętnic. Na przykład:

 • Podwójne obejście polega na przeszczepie dwóch tętnic.
 • Potrójne obejście obejmuje trzy tętnice.
 • Czterokrotne obejście obejmuje cztery tętnice.
 • Quintuple Bypass obejmuje pięć tętnic.

Kto potrzebuje jednego?

CABG jest najczęściej wykonywaną operacją serca w Stanach Zjednoczonych. Każdego roku przeprowadzane jest około 200 000 procedur.

Osoby z pewnymi warunkami serca mogą skorzystać z CABG. Na przykład osoby z chorobą wieńcową mogą rozwinąć blokadę w tętnicy do serca. Zablokowanie występuje z powodu gromadzenia się płytki w tętnicach. Jeśli blokada staje się wystarczająco poważna, może prowadzić do zawału serca lub zatrzymania krążenia.

Osoby z blokadami, które nie można leczyć z innymi procedurami lub lekami lub tych, którzy korzystają z operacji obejścia (takich jak diabetyka) , może wymagać obejścia tętnicy wieńcowej, aby zmniejszyć ryzyko zagrażającego życiu zdarzenia serca.

potencjalne ryzyko

Chociaż obejście tętnicy wieńcowej zwykle ratuje życie, może mieć potencjalne ryzyko. Problemy mogą się rozwinąć podczas zabiegu lub etapu odzyskiwania.

Możliwe ryzyko obejmują:

 • Nieprawidłowy rytm serca
 • Problemy związane z mózgiem, takie jak udar
 • Zakażone rany z Przeszczep
 • Zmniejszona funkcja nerek

Badania sugerują, że pooperacyjne powikłania operacji CABG spowodowały znaczny wskaźnik zachorowalności i śmiertelności.

Czynniki ryzyka

Prognozy po CABG mogą się różnić w zależności od wieku, nasilenia chorób serca i innych podstawowych chorób. Czynniki te mogą zwiększyć ryzyko rozwoju komplikacji.

Inne czynniki obejmują:

 • Przeważa
 • Posiadanie kolejnego przewlekłego długoterminowego stanu zdrowia, takiego jak cukrzyca, przewlekła obturacyjna choroba płuc lub ciężka Przewlekła choroba nerek
 • Posiadanie trzech lub więcej naczyń przeszczepionych

Zespół chirurgiczny dostarczy osobie bardziej szczegółowe informacje na temat wszelkich konkretnych zagrożeń przed operacją.

Przygotowanie

W niektórych przypadkach operacja CABG występuje w nagłych wypadkach.

Jednak w innych przypadkach nieenergencyjnych osoba ma kilka przedoperacyjnych terminów przed zabiegiem. Osoba może mieć kilka testów, aby potwierdzić, że jest dobrym kandydatem na operację.

Testy przedoperacyjne mogą obejmować:

 • Elektrokardiogram
 • Badania krwi
 • Rentodem rentgenowskie klatki piersiowej
 • Angiogram do sprawdzenia blokad
 • Venogram do oceny żył w nogach
 • echokardiogram w celu oceny funkcji pompowania serca

Co się dzieje w trakcie Procedura?

Pierwszy krok obejmuje usunięcie i przygotowanie żyły lub tętnicy z innego miejsca, takiego jak ramię lub noga.

Chirurg wykonuje przecięcie klatki piersiowej i przez kość piersi, aby zobaczyć tętnice wieńcowe i serce. Następnie chirurg tworzy ścieżkę przepływu krwi z nowym naczyniem.

Chirurgia CABG jest wykonywana na lub po pompach, co obejmuje następujące:

Procedura na pupę obejmuje Umieszczenie osoby na maszynie do płuc serca. Maszyna przejmuje funkcję serca i utrzymuje krwią poruszającą się po ciele. To pozwala lekarzowi działać na nieruchomym sercu. Po zabiegu chirurg ponownie uruchamia serce i wyłącza pompę.

Operacja obejmuje taką samą procedurę jak powyżej, z wyjątkiem bez użycia maszyny do płuc serca. Serce pompuje krew w całym ciele i porusza się przez całą operację.

Niektórzy lekarze mogą również stosować minimalnie inwazyjną procedurę CABG. Ta operacja obejmuje wykonywanie małych nacięć zamiast dużych cięć i nie używa pompy.

Czy lekarz wykonuje operację, czy poza pompą, może zależeć od tego, ile statków wymaga przeszczepu i jak skomplikowana jest anatomia. Niektóre badania pokazują, że pompa CABG może mieć pewne zalety.

Badanie w journal of Cardiac Surgery Analizowane od 414 pacjentów z poprzednim udarem lub przejściowym atakiem niedokrwiennym. Spośród pacjentów 29% miało CABG poza pompą, a 71% miało CABG na pompę.

Badanie wykazało, że osoby, które miały operację poza pompą, miało zmniejszone ryzyko powikłań, takich jak majaczenie pooperacyjne i udar.

Jednak konieczne są dalsze badania, aby stwierdzić, która metoda jest bardziej skuteczny i stanowi mniejsze ryzyko dla pacjentów.

Odzyskiwanie

Długość pobytu w szpitalu i powrót do zdrowia może się różnić w zależności od powikłań.

Zazwyczaj pacjenci przenoszą się z sali operacyjnej na oddział intensywnej terapii zaraz po operacji, aby monitorować stan osoby. Pacjenci mogą pozostać na wentylatorze, aby pomóc im oddychać przez kilka godzin po zabiegu. Rurka klatki piersiowej spływa płyn z klatki piersiowej. The medical team frequently monitors vital signs, such as heart rate, blood pressure, and respiratory rate.

Once the monitoring interval decreases, usually, the patient moves to a step-down unit.

Osoba jest zwykle przenoszona do tej jednostki, gdy:

 • Lekarze usunęli rurkę oddechową.
 • Osoba jest w stanie przełączyć się z leków dożylnych na ustne.
 • Lekarze zmniejszają rurki inwazyjne i monitorowanie.
 • Nie są potrzebne leki do wsparcia ciśnienia krwi.

Osoba może zobaczyć fizjoterapeutę podczas pobytu w szpitalu I zacznij wstać z łóżka, chodzić i ćwiczyć głębokie ćwiczenia oddechowe.

Po przybyciu do domu ludzie uczą się obserwować oznaki infekcji lub innych komplikacji. Będą musieli utrzymać rany przeszczepowe w czystości.

Osoba może również nadal przyjmować środki przeciwbólowe, aby złagodzić wszelkie nacięcia chirurgiczne. Pomocne może również pomóc w luźnej odzieży.

Lekarze mogą zalecić uczestnictwo w zajęciach rehabilitacji serca. Rehabilitacja serca obejmuje ustrukturyzowany program edukacji i ćwiczeń w celu stopniowego zwiększania poziomu aktywności.

Alternatywy

Zamiast procedury CABG, istnieją dodatkowe opcje leczenia zablokowanych tętnic. Opcje innego leczenia mogą zależeć od zakresu blokady.

Alternatywne leczenie obejmuje:

Leki

Leki mogą pomóc zmniejszyć ryzyko powikłań z powodu powikłań Zablokowana tętnica, taka jak zawał serca, udar lub niewydolność serca. Leki na receptę mogą również pomóc obniżyć poziom cholesterolu i zmniejszyć ryzyko pogarszających się blokad.

Leki mogą obejmować:

 • Statyny, które pomagają obniżyć wysoki poziom cholesterolu
 • Blockery beta, które leczą wysokie ciśnienie krwi i pomagają łatwości. Ból w klatce piersiowej
 • Antyplatelety, które pomagają zapobiegać rozwojowi zakrzepów krwi i zmniejszają ryzyko zawału serca

Przezskórna interwencja wieńcowa (PCI)

PCI pomaga otworzyć zablokowaną tętnicę. Procedura wykorzystuje cewnik włożony do naczynia krwionośnego w ramieniu lub pachwinie. Doktor przewraca cewnik do zablokowanej tętnicy za pomocą prześwietlenia z przewodnikiem. Następnie lekarz napompuje balon przymocowany do cewnika i umieszcza mały stent, aby utrzymać tętnicę otwartą.

Ogólnie rzecz biorąc, PCI jest bezpieczną procedurą bez powikłań.

Dowiedz się więcej o tym Rzadkie powikłania związane z PCI.

Zasadniczo lekarze wolą CABG niż PCI lub zarządzanie medyczne dla niektórych rodzajów osób, takich jak osoby z cukrzycą lub osoby z lewą chorobą główną lub potrójną.

Podsumowanie

CABG pomaga leczyć zablokowaną tętnicę do serca. W niektórych przypadkach procedura może obejmować umieszczenie osoby na pompie, która przejmuje funkcję serca i przesuwa krew przez ciało.

Procedura jest przydatna dla osób z chorobą wieńcową, które zablokowały tętnice. Powikłania i powrót do zdrowia po obejściu tętnicy wieńcowej różnią się w zależności od wieku osoby, historii medycznej i złożoności operacji.

Lekarze mogą rozważyć alternatywy dla CABG, w tym leków i PCI, w oparciu o stopień, w oparciu o stopień. blokady. Jednak lekarze wolą CABG https://harmoniqhealth.com/pl/idealica/ dla niektórych rodzajów pacjentów.

 • Choroby serca

Wiadomości medyczne mają dziś ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i czerpią tylko z recenzowanych badań, badań akademickich, akademickich instytucje oraz czasopisma medyczne i stowarzyszenia. Unikamy używania trzeciorzędowych odniesień. W każdym artykule łączymy podstawowe źródła – w tym badania, odniesienia naukowe i statystyki – a także wymieniamy je w sekcji zasobów na dole naszych artykułów. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak upewniamy się, że nasza treść jest dokładna i aktualna, czytając naszą politykę redakcyjną.

Contents